Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Marta Kauffman bűntudatot érez, amiért minden szereplő fehér volt az ikonikus sorozatban.
Az 1994-től tíz éven át nagy sikerrel futó Jóbarátok világszerte nagy közönségkedvenc lett. A George Floyd halálát követő rasszizmus elleni tüntetéshullám után azonban sokan bírálták a sorozatot, amiért alig szerepelt benne színes bőrű karakter. Annak ellenére, hogy a New York-i Upper West Side, ahol a sorozat játszódik, elég sokszínű a lakosság tekintetében, a szereplők nem futottak össze egy darab színes bőrű lakóval vagy látogatóval sem – írja a Guardian.
Ezek alapján nem csoda, hogy mikor az HBO tizenhét év után tavaly bemutatta a Jóbarátok: Újra együtt című reunion-epizódot, nem volt mindenki maradéktalanul elégedett. „Egy olyan időszakban, mikor a tévés univerzum egyre sokszínűbbé és befogadóbbá válik,
– jegyezte meg a Los Angeles Times egyik újságírója.
A Jóbarátokat író Marta Kauffman kezdetben frusztrálónak élte meg a sorozatot érő vádakat, a George Floyddal történtek után azonban rádöbbent, mennyire beleivódott a rendszerszintű rasszizmus. „Az volt az a pillanat, amikor elkezdtem megvizsgálni, milyen mértékben járultam én ehhez hozzá. Rájöttem, hogy muszáj helyrehoznom a hibám – jegyezte meg az alkotó, aki úgy véli sokat tanult az elmúlt húsz évben. – Nem könnyű beismerni és elfogadni a bűntudatot. Fájdalmas a tükörbenézés.
– fogalmazott Kauffman.
Nyitókép: Lee Celano / AFP